Донеччина є лідером в Україні в запровадженні сучасних систем управління відходами. Роздільне збирання сміття, нові полігони, переробка відходів, створення системи моніторингу повітря, води, ґрунтів та стану зелених насаджень. Протягом 2018-2019 років завершили реконструкцію очисних споруд у Вугледарі. Коштом обласного фонду охорони навколишнього природного середовища завершили будівництво регіонального полігону ТПВ у Краматорську, продовжується будівництво ще 2 регіональних полігонів – у Кураховому та Волновасі. Провели рекультивацію порушених земель та ліквідували сміттєзвалища у Богородичному Слов’янського району й розпочали рекультивацію полігону ТПВ у Слов’янську. Капітально реконструювали парк «Веселка» у Маріуполі, продовжуємо роботи у маріупольському парку імені Гурова.
Станом на 17 травня 2019 року розділом «Охорона навколишнього природного середовища» Програми економічного і соціального розвитку Донецької області на 2019 рік та основні напрями розвитку на 2020 та 2021 роки, затвердженої розпорядженням голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 01.02.2019 № 79/5-19 (зі змінами), передбачено виконання 81 проекту регіонального розвитку та 97 природоохоронних заходів, на фінансування яких заплановано 1109943,95 тис. грн. За 3 місяці 2019 року на території Донецької області реалізовано проектів та природоохоронних заходів на загальну суму 28788,30 тис. грн.
Особливу увагу приділяє область земельним відносинам, надрам та водним ресурсам. Пріоритетом у роботі в цьому напрямі є оздоровлення басейну річки Сіверський Донець та інших водних об’єктів.
Протягом 2018 року розроблено Регіональну цільову програму щодо здійснення розчистки та регулювання русел річок на 2018-2022 роки, яка затверджена розпорядженням голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 10.09.2018 № 1123/5-18.
Основними напрямками Програми є реконструкція на діючих підприємствах необхідних споруд для очищення стічних вод, що утворюються у комунальному господарстві; будівництво у населених пунктах необхідних споруд для очищення стічних вод, що утворюються у комунальному господарстві; відновлення і підтримання сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану річок; реконструкція гідротехнічних споруд; будівництво, розширення та реконструкція протиерозійних, гідротехнічних, протикарстових, берегоукріплюючих, протизсувних, протиобвальних, протилавинних і протиселевих споруд.
Проведення заходів з захисту від підтоплення і затоплення, направлених на запобігання розвитку небезпечних геологічних процесів, усуненню або зниженню до допустимого рівня.
Відповідно Програми у березні 2019 року завершено першу чергу реконструкції очисних споруд міста Вугледар на загальну суму 33 188,108 тис. грн.
Розроблено дві проектно-кошторисної документації по заходам «Реконструкція очисних споруд м. Часів Яр» та «Реконструкція очисних споруд м. Лиман».