В Україні за ініціативи першої леді Олени Зеленської з’явився електронний «Довідник безбар’єрності», у якому зафіксовані нові норми безбар’єрної мови.
Презентація відбулась у Києві 28 вересня, в Міжнародний день загального доступу до інформації, на зустрічі Олени Зеленської з головними редакторами українських медіа. Перша леді зазначила важливість формування у суспільстві нової культури та етики безбар’єрного спілкування і закликала журналістів стати амбасадорами проєкту.
«Я завжди підкреслюю, що безбар’єрність – це нова норма, рівні можливості для всіх людей і доступність. Один з важливих елементів безбар’єрності – безбар’єрна мова. Це мова, у якій немає слів чи фраз, що демонструють упереджене, стереотипне або дискримінаційне ставлення до певних людей чи груп. Людина – завжди у фокусі. Довідник стане посібником з коректного спілкування, де занотована етика спілкування», – зазначила Олена Зеленська під час презентації.
«Довідник безбар’єрності» – це проєкт з відкритим кодом, доступний для використання та цитування, його також можна доповнювати. Електронна версія Довідника доступна за посиланням.
Навіщо потрібен посібник з коректного спілкування
Торік Олена Зеленська запропонувала візію суспільства без обмежень, в якому забезпечуються рівні права та можливості для усіх людей без виключення. Ідея першої леді зробити безбар’єрність новою суспільною нормою в Україні знайшла широкий відгук у суспільстві, в тому числі серед представників бізнесу.
В листопаді 2020 року великі українські та міжнародні компанії підписали декларацію «Бізнес без бар’єрів», взявши на себе зобов’язання втілювати принципи безбар’єрності у своїй діяльності.
«Укрпошта», Ощадбанк, Укрзалізниця, Ашан, 1 + 1 media, ДТЕК, Socar, Work.ua, АТБ, Danone – кожен з бізнесів мав власні кейси безбар’єрності. Проте підґрунтя в них було однакове: необхідність етичного спілкування. Так виникла ідея створення словника толерантності.
На Раді безбар’єрності у липні 2021 року перша леді Олена Зеленська анонсувала початок роботи над Довідником, а вже у вересні з’явилася його електронна версія. Презентація друкованої версії із елементами шрифту Брайля запланована на березень 2022 року.
Для кого буде цікавим електронний «Довідник безбар’єрності»
Видання стане у нагоді представникам громадських організацій та активістам, експертній спільноті, медіа, бізнесам та сфері послуг, публічним службовцям, органам місцевого самоврядування, вчителям, лікарям, соцпрацівникам та ін.
За словами упорядниці Довідника, журналістки Тетяни Касьян, «Довідник безбар’єрності» є необхідністю для всіх, особливо для людей, які працюють з комунікаціями. Він має стати настільною книгою для кожного, щоб толерантне спілкування ставало нормою у повсякденному житті.
Корисні розділи «Довідника безбар’єрності»
Наразі довідник містить 4 основні розділи: «Складові безбар’єрності», «Правила мови», «Словник» та «Безбар’єрний календар».
У розділі «Складові безбар’єрності» простою та доступною мовою розкривається поняття безбар’єрності. Що таке, власне, бар’єри, інклюзія, залучення, недискримінація, прийняття, доступність тощо.
В розділі «Правила мови» сформульовані та пояснені загальні підходи до безбар’єрного спілкування. Наприклад, ставте себе на місце людини, утримуйтесь від узагальнень та категоричності, уникайте маскувальних слів.
З розділу «Словник» можна дізнатися, чи коректно вживати ті чи інші слова стосовно різних людей. Наприклад, не вживаємо «інвалід», правильно – «людина з інвалідністю», не «сонячна людина», а «людина із синдромом Дауна», не «люди поважного віку», а «люди старшого віку».
У розділі «Безбар’єрний календар» зібрані важливі дати, визначні та пам’ятні дні з поясненням, як їх відзначати та коли привітання є недоречними.
У кожному з розділів працює пошук. На головній сторінці електронного «Довідника безбар’єрності» – ілюстрації, які розкривають поняття безбар’єрності. Тут також можна пройти тест, щоб перевірити власну толерантність та коректність.
***
«Довідник безбар’єрності» – ініціатива і флагманський проєкт першої леді Олени Зеленської. Він створений у співпраці з громадськими організаціями, правозахисниками, психологами, батьками, що виховують дітей з інвалідністю, українськими та міжнародними експертами. Аналітичну та технічну підтримку проєкту надавала громадська організація «Безбар’єрність». Упорядниця Довідника – Тетяна Касьян, ілюстраторка – Ольга Дегтярьова. Партнерами проєкту виступили ДТЕК, Danone, Fairmont Grand Hotel Kyiv, Inka, 1+1 media, Доступно.UA, Happy Today.