4 лютого в Донецькій облдержадміністрації під керівництвом заступника голови облдержадміністрації Юлії Костюніної відбулось засідання координаційної ради у справах дітей облдержадміністрації, на якому обговорили стан виконання Регіонального стратегічного плану дій з реформування системи інституційного догляду і виховання дітей у Донецькій області на 2018-2026 роки, проблемні питання та пріоритетні напрямки роботи у 2020 році.
У засіданні взяли участь члени координаційної ради та члени робочої групи з реформування системи інституційного догляду та виховання дітей.
На виконання Регіонального плану оптимізовано 7 інтернатних закладів, з них: 2 - ліквідовані (мм. Мирноград, Маріуполь); 5 - реорганізовані в заклади загальної середньої освіти (мм. Бахмут, Добропілля, Слов’янськ, Костянтинівна, Торецьк) та реформовано дитячі будинки «Сонечко» та «Гайок» в навчально-реабілітаційні центри.
Станом на 1 січня 2020 року в області функціонує 29 закладів інституційного догляду і виховання дітей, у яких виховується 3616 дітей:
21 - системи освіти, у яких перебуває 3112 дітей (11- спеціальних шкіл- інтернатів, 4 - санаторних шкіл-інтернатів; 2 - навчально-реабілітаційні центри; 4 - заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування);
1 - системи охорони здоров’я («Антошка» м. Краматорськ 112 дітей);
1 -системи соціального захисту населення ( м. Дружківка 175 дітей);
6 - центрів соціально-психологічної реабілітації дітей системи служб у справах дітей, у яких отримають реабілітацію 217 дітей.
Отже, кількість інтернатних закладів протягом 2018-2019 років зменшилась на 22% та кількість дітей-вихованців в закладах інституційного догляду зменшилась на 989 дітей, або 21%.
У Донецькій області станом на 1 січня 2020 року загальна кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, складає 5224 особи, з них 306 дітей, які перемістилися з території Донецької та Луганської області, АР Крим, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
В інтернатних закладах перебуває 506 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, або 9,7% від їх загальної кількості.
Сімейними формами виховання охоплено 4524 дитини зазначеної категорії або 86,6%, з них 3747 дітей перебувають під опікою (піклуванням) громадян, 727 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, виховуються в прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу, 50 дітей тимчасово влаштовані до сімей родичів, знайомих.
На сьогодні потребують вирішення питання збільшення відсотку влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, до сімейних форм виховання; збільшення кількості посад фахівців соціальної роботи, збільшення відсотку закладів дошкільної та загальної середньої освіти, де запроваджено інклюзивне навчання; збільшення відсотку громад, в яких створено не менш 1 патронатної сім’ї тощо.
За результатами проведення координаційної ради прийнято рішення, яке буде спрямоване для виконання усім заінтересованим структурам.