25 червня 2024 року ЄС провів першу міжурядову конференцію на рівні міністрів щодо початку переговорів про вступ із Україною.
Цьому передувало рішення Європейської Ради від 14-15 грудня 2023 року про початок переговорів про вступ з Україною та схвалення 21 червня Радою ЄС переговорних рамок для України відповідно до переглянутої методології розширення.
Делегацію ЄС очолила Хаджа Лахбіб, Міністерка закордонних та європейських справ Бельгії, у супроводі Комісара ЄС з питань сусідства та розширення Олівера Варгеї. Делегацію України очолила Віцепрем'єр-міністерка Ольга Стефанішина. З Києва на конференції виступив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
«Це історичний день для України та ЄС. Шлях до досягнення цієї мети був складним, і рішучість України здійснити необхідні реформи справді вражала. Переговори про вступ, які ми розпочинаємо сьогодні, будуть суворими та вимогливими. Маючи рішучість і відданість, ми впевнені, що Україна зможе довести їх до успішного завершення. Майбутнє України та її громадян – у Європейському Союзі.»
- Хаджа Лахбіб, Міністерка закордонних та європейських справ Бельгії
Європейський Союз підтвердив своє рішуче засудження загарбницької війни Росії проти України. А також заявив про свою готовність і надалі підтримувати Україну та її народ у боротьбі проти війни Росії, яка триває, стільки, скільки це буде потрібно, і так інтенсивно, як це необхідно.
У Євросоюзі підкреслили, що Україна вже є близьким партнером ЄС. Зокрема, в межах Угоди про асоціацію з ЄС, включно з широкомасштабною поглибленою та всеосяжною зоною вільної торгівлі, яка набула чинності в 2017 році та тимчасово застосовується з 2014 року. Це основа для масштабного співробітництва між ЄС та Україною у багатьох сферах. Євросоюз та Україна тісно співпрацюють у питаннях зовнішньої політики та політики безпеки. Тому Союз заохочує Україну продовжувати свою позитивну тенденцію до повного узгодження з його спільною зовнішньою політикою та політикою безпеки.
Наразі ЄС запросив Єврокомісію продовжити оцінювати стан готовності України до початку переговорів у конкретних сферах та визначити питання, які, найімовірніше, виникнуть під час переговорів, починаючи з основного кластеру, який відповідно до переговорної рамки буде відкрито першим.
Очікується, що Україна як майбутня країна-член продовжуватиме дотримуватися цінностей, перелічених у статті 2 Договору про Європейський Союз, а саме поваги до людської гідності, свободи, демократії, рівності, верховенства права та поваги до прав людини, включаючи права осіб, які належать до меншин.
• Загальна позиція ЄС щодо зустрічі, включаючи переговорну рамку
• Політика розширення ЄС: Україна (довідкова інформація)
• Політика розширення ЄС (довідкова інформація)
*Згідно сайту www.eeas.europa.eu